Skip to main content

Зміст


15 Червня 2025

The Guardian: Трамп шантажував Зеленського у 2019 році та був підданий імпічменту – тепер він може досягти свого

The Guardian: Трамп шантажував Зеленського у 2019 році та був підданий імпічменту – тепер він може досягти свого


Президент України Володимир Зеленський готується до візиту до Вашингтона, де у п’ятницю має підписати багатомільярдну угоду про доступ США до рідкоземельних мінералів України.

 |  Андрій Миколайчук  | 
The Guardian: Трамп шантажував Зеленського у 2019 році та був підданий імпічменту – тепер він може досягти свого

Президент України Володимир Зеленський готується до візиту до Вашингтона, де у п’ятницю має підписати багатомільярдну угоду про доступ США до рідкоземельних мінералів України.

Ця угода викликає паралелі з відомим дзвінком 2019 року, під час якого тодішній президент США Дональд Трамп намагався змусити Зеленського розпочати розслідування проти Хантера Байдена в обмін на військову допомогу.

Шість років тому це призвело до першого імпічменту Трампа. Сьогодні критики побоюються, що він знову намагається змусити Київ до поступок, використовуючи питання військової підтримки.

Як Трамп намагався шантажувати Зеленського у 2019 році

Колишній співробітник Ради національної безпеки (NSC) Олександр Віндман пам’ятає цей дзвінок – і те, як він на нього відреагував.

«Я закрив двері, сказав брату: “Юджине, якщо те, що я зараз розповім, стане відомим громадськості, Дональду Трампу оголосять імпічмент”», – згадує Віндман.

Трамп вимагав від Зеленського послугу: розпочати розслідування щодо Хантера Байдена в обмін на виділення 400 мільйонів доларів військової допомоги. Це стало основою для першого імпічменту Трампа.

Тоді Трамп назвав цю телефонну розмову «ідеальною», а його союзники всіляко намагалися знівелювати скандал.

Чому відносини між Зеленським і Трампом зараз погіршилися

Якщо у 2019 році Зеленський та Трамп ще демонстрували дружні стосунки, то нині їхні відносини зіпсувалися.

Коли держсекретар США минулого тижня зустрівся з главою МЗС Росії для обговорення закінчення війни, Україну на ці переговори навіть не запросили.

Трамп також відкрито покладає провину за війну на Київ, що повністю повторює наратив Кремля. У відповідь Зеленський заявив, що Трамп «потрапив у російську дезінформаційну бульбашку». Це розлютило Трампа, який назвав Зеленського «диктатором» за відмову проводити вибори під час війни.

Що передбачає угода про рідкоземельні мінерали

Підписання угоди у Вашингтоні, за задумом Трампа, має «дати США доступ» до українських рідкоземельних елементів, які використовуються у військовій, авіакосмічній та атомній промисловості.

Цей договір подається як спосіб «відплати» США за надану Києву військову допомогу. Однак критики вбачають у цьому повторення шантажу 2019 року.

«Він знову намагається вчинити економічний тиск», – вважає Олександр Віндман.

Водночас він визнає, що на відміну від ситуації 2019 року, цього разу є й стратегічний інтерес США:

«Це не просто вимагання, щоб виграти вибори, як минулого разу. США справді потрібні рідкоземельні елементи. Україна потребує інвестицій. Тому ця угода виглядає більш законною, хоча водночас і є порушенням етичних принципів».

Україна вразливіша, ніж у 2019 році

Війна суттєво послабила позиції Києва. Зеленський визнає, що понад 46 тисяч українських солдатів загинули, ще близько 390 тисяч отримали поранення.

Російська армія нарощує наступальні дії, а риторика Трампа, що розмиває відповідальність Москви, деморалізує союзників України.

Експерт Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні Макс Бергман зазначає:

«Україна зараз у набагато складнішому становищі, ніж у 2019 році. Вона переживає щохвилинні атаки з боку Росії, і ставки для Києва надзвичайно високі».

Тому українська влада розуміє, що їй доведеться підписати угоду, навіть якщо вона є суто теоретичною і розробка ресурсів не почнеться до завершення війни.

«Україні не варто зараз витрачати сили на боротьбу проти цієї угоди», – додає Бергман.

Чи гарантує угода безпеку України?

Трамп стверджує, що присутність американських компаній в Україні, які розроблятимуть родовища рідкоземельних металів, автоматично стане запобіжником від нового вторгнення Росії.

Однак колишній заступник держсекретаря США Джоель Рубін сумнівається в цьому:

«Що заважає Росії вторгнутися, домовитися з США і сказати: “Ми окупуємо Україну, але не чіпатимемо ваші мінеральні угоди”? Це ніяк не гарантує захист Києва».

Чому це важливо знати

Ця угода демонструє, як США змінюють підхід до підтримки України після повернення Трампа. Якщо раніше допомога була безумовною, то тепер Вашингтон може вимагати «відплати».

Це створює небезпечний прецедент і ставить Україну у вразливе становище, змушуючи Київ погоджуватися на угоди, які можуть посилити залежність від США.


Поділитися статтею