Skip to main content

Зміст


14 Червня 2025

Іспанія підозрює кібератаку після масштабного блекауту

Іспанія підозрює кібератаку після масштабного блекауту


Як повідомляє Bild, після масового відключення електроенергії на Іберійському півострові іспанська влада розглядає можливість кібератаки на критичну інфраструктуру.

 |  Андрій Миколайчук  | 
Іспанія підозрює кібератаку після масштабного блекауту
Іспанія підозрює кібератаку. Audiencia Nacional. Фото: CC / Wikimedia

Суддя Національної аудієнції (Audiencia Nacional) — суду, що спеціалізується на справах про тяжкі злочини, — розпочав попереднє розслідування за фактом підозри в «комп’ютерному саботажі», який може бути класифікований як терористичний акт. Якщо з’ясується, що блекаут спричинений саме таким втручанням, йдеться про можливий випадок «кібертероризму» (Cyber-Terrorismus).

Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес (Pedro Sánchez) оголосив про створення урядової слідчої комісії для з’ясування обставин інциденту. Він запевнив, що буде вжито всіх необхідних заходів, «щоб таке більше не повторилося». За словами Санчеса, технічні фахівці електромережі продовжують аналіз причин інциденту, і перші результати можуть з’явитися протягом найближчих годин або днів.

Прем’єр також наголосив, що доти, поки не завершиться розслідування, не буде виключено жодної версії щодо причин блекауту. Ця обережна позиція відрізняється від заяв компанії-оператора електромережі Red Eléctrica Española та уряду Португалії, які вранці виключили версію кібератаки як причину аварії.

Крім того, Санчес відповів на критику з боку ультраправої партії Vox, яка звинуватила уряд у недостатньому розвитку атомної енергетики. Прем’єр зазначив, що “атомна енергетика виявилася не більш стійкою за інші джерела” під час аварії: «Ті, хто пов’язує цей інцидент із браком атомної енергії, або свідомо обманюють, або демонструють свою некомпетентність», — підкреслив він.

На тлі подій в Іспанії міністерка внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер (Nancy Faeser, SPD) закликала посилити захист критичної інфраструктури в Німеччині. В інтерв’ю Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) вона наголосила на необхідності якнайшвидшого ухвалення закону, підготовленого коаліцією «Світлофор» (Ampelkoalition). Закон має встановити обов’язкові стандарти безпеки для всіх ключових секторів — від водопостачання до енергетики, телекомунікацій і транспорту. Через розпад коаліції ухвалення закону було призупинене.

Чому це важливо знати

Масштабний блекаут в Іспанії на фоні підозр у кібератаці на стратегічну інфраструктуру підкреслює вразливість сучасних енергетичних і комунікаційних систем. Захист критичної інфраструктури стає пріоритетним питанням для урядів Європи, що змушує країни посилювати заходи безпеки в умовах зростання кіберзагроз.


Поділитися статтею