Skip to main content

Зміст


14 Червня 2025

У Кирилівській церкві в Києві відбулася перша літургія ПЦУ українською: храм став осередком Луганської єпархії

У Кирилівській церкві в Києві відбулася перша літургія ПЦУ українською: храм став осередком Луганської єпархії


11 травня у Києві глава ПЦУ Епіфаній відслужив першу літургію українською мовою у Кирилівській церкві XII століття — святині періоду України-Русі, що з 1994 року до січня 2025 року перебувала в користуванні УПЦ Московського патріархату. Після завершення дії відповідного договору храм перейшов у підпорядкування ПЦУ і тепер стане духовним осередком Луганської єпархії на час тимчасової окупації регіону.

 |  Олександр Остапець  | 
У Кирилівській церкві в Києві відбулася перша літургія ПЦУ українською: храм став осередком Луганської єпархії
Предстоятель ПЦУ під час літургії у Кирилівській церкві в Києві. Фото: ПЦУ

На богослужінні були присутні голова Луганської обласної військової адміністрації Олексій Харченко, представники влади та внутрішньо переміщені особи з Луганщини. У своїй проповіді митрополит Київський і всієї України Епіфаній наголосив на духовній стійкості українського народу, надії на мир і звільнення окупованих територій. «Ми просимо зцілити рани нашого народу… Щоб у Луганську, Донецьку і Криму знову зазвучала молитва українською мовою», — сказав він.

Також лунали молитви за захисників України, за загиблих військових і мирних мешканців, за владу та за мир. Архиєпископ Лаврентій подякував главі Православної церкви України, за цю історичну літургію.

Кирилівська церква — одна з найдавніших у Києві, друга за віком після Софії Київської. Заснована чернігівським князем Всеволодом Ольговичем, вона пережила численні руйнування — монгольську навалу, військові грабунки, пожежі та втрату монастирського статусу. За імператриці Катерини II монастир було ліквідовано, а сама церква перетворена на лікарняну. Попри це, вона зберегла понад 800 квадратних метрів унікальних фресок, зокрема гробницю князя Святослава Всеволодовича — героя «Слова о полку Ігоревім».

ПЦУ підкреслює, що молитва українською мовою у святині, яка стоїть понад 900 років, символізує духовне відродження та національну ідентичність у час війни. Кирилівська церква нині слугує місцем молитви за перемогу, зцілення народу і майбутнє України.


Чому це важливо знати

Цей день став ще одним символом духовної перемоги й культурної деокупації. Повернення Кирилівської церкви до українського богослужіння не лише посилює позиції ПЦУ, а й втілює прагнення українців до духовної свободи, історичної справедливості та об’єднання нації в час війни. Храм перетворюється на новий центр опору російській агресії — молитвою, пам’яттю та незламністю.


Поділитися статтею