Skip to main content

Зміст


14 Червня 2025

У Бабиному Яру вшанували українців, які рятували євреїв під час Голокосту

У Бабиному Яру вшанували українців, які рятували євреїв під час Голокосту


14 травня у Києві в Національному історико-меморіальному заповіднику «Бабин Яр» вчетверте відзначили День памʼяті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Як пише «Суспільне. Київ», участь у заході взяли духовенство різних конфесій, родини Праведників народів світу, громадські діячі та дипломати.

 |  Олександр Остапець  | 
У Бабиному Яру вшанували українців, які рятували євреїв під час Голокосту
У Бабиному Яру вшанували українців, які рятували євреїв під час Голокосту, Київ, 14 травня 2025 року. Фото: Суспільне новини / Ліля Гончарук

Ключовою подією стало проведення міжконфесійної молитви, а також виставка портретів Праведників у виставковому залі меморіалу. Праведниками називають тих, хто, ризикуючи власним життям, рятував євреїв від нацистського знищення.

Юрій Зайченко, учасник заходу, розповів історію своєї матері — Ніни Гудкової. Вона під час війни керувала дитбудинком, де переховувала єврейських дітей, видаючи їм нові документи та рятуючи їх від неминучої смерті. Протягом двох років вона зуміла приховати дітей навіть під час обшуків, і лише через десятиліття Юрій дізнався правду — не від матері, а від одного з хлопчиків, яких вона врятувала.

Заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця наголосив: «Сміливість, небайдужість та милосердя, проявлені у жахливу добу звірств, стали взірцем високих духовних якостей і нагадуванням про велич людського духу».

Згідно з даними посла Ізраїлю в Україні Міхаеля Бродського, офіційно визнаних українських Праведників — понад 2700 осіб. Це четвертий показник у світі. Але їх могло бути значно більше — багато героїчних історій досі залишаються невідомими.


Чому це важливо знати

Цей день — не лише вшанування памʼяті, а й визнання моральної сили та гуманізму українців, які рятували єврейських співгромадян у часи геноциду. Усвідомлення цих історій зміцнює громадську пам’ять і формує сучасну українську ідентичність на основі солідарності, гідності та поваги до людського життя.


Поділитися статтею