Skip to main content

Зміст


14 Червня 2025

На Лук’янівці знову демонтують історичну будівлю трамвайного управління попри заборону

На Лук’янівці знову демонтують історичну будівлю трамвайного управління попри заборону


У Києві триває демонтаж історичної будівлі трамвайно-тролейбусного управління на Лук’янівці, зведеної в 1908–1909 роках у стилі модерн. Попри охоронний статус пам’ятки з 1986 року та припис КМДА щодо зупинки робіт, 20 травня компанія «Будхол» продовжила будівництво на об’єкті за адресою вулиця Дегтярівська, 7-Б. Як повідомив пам’яткоохоронець Дмитро Перов, робітники вже зняли дах, частково розібрали верх другого поверху та демонтували автентичні вікна.

На Лук’янівці знову демонтують історичну будівлю трамвайного управління попри заборону
Колаж із фото Дмитра Перова (ліворуч), Oleg Veremiyenko (праворуч)

Перші спроби демонтажу відбулися ще 9 травня. Хоча забудовник мав проводити реставрацію, дії на об’єкті більше схожі на знищення елементів пам’ятки. Зокрема, розбивали стіни з історичної жовтої київської цегли, що викликало обурення громадськості. 11 травня роботи зупинили, але згодом їх незаконно відновили.

Паспорт об’єкта на місці будівництва викликає підозри: QR-код, який мав вести на дозвільні документи в реєстрі «Дія», виявився заклеєним. Як з’ясувалося, дозвіл на проведення робіт від Департаменту охорони культурної спадщини (ДОКС), виданий у лютому 2022 року, втратив чинність у липні 2023 року. Попри це, забудовник у серпні вже намагався розбирати дах, а тепер знову продовжує ці дії.

Будівля, яка належала трамвайному управлінню, була частиною інфраструктури Лукʼянівського трамвайного депо, що закрилося у 2005 році. Девелопер Arricano обіцяв реставрувати об’єкт зі збереженням фасаду й архітектурної форми. Була навіть представлена візуалізація електростанції Лукʼянівської міської залізниці. Проте дії на місці свідчать про відсутність реального наміру зберегти об’єкт культурної спадщини.


Чому це важливо знати

Цей випадок ілюструє системну проблему збереження культурної спадщини у Києві — навіть об’єкти зі статусом пам’ятки можуть бути фактично знищені через безконтрольність забудови, слабкість органів контролю і спотворення понять «реставрація» та «реконструкція». Збереження історичної забудови — це не лише питання естетики, а й ідентичності міста, його пам’яті та привабливості для майбутніх поколінь.


Поділитися статтею